Eduard Tubina looming

Eduard Tubina looming on mitmekesine ning suuremahuline. Ehkki Tubin on kirjutanud muusikat peaaegu kõikides žanrites, on ta eelkõige tuntud väljapaistva sümfonistina.

Eesti periood (1926–1944)

Esimesed loomingulised katsetused toimusid Tartu Õpetajate Seminaris õppimise ajal – klaveripalad ning soololaulud. Õpinguid Heino Elleri juures täiustasid Tubina muusikalist käekirja ning valmisid mitmed olulised teosed – „Süit eesti motiividel” orkestrile, Klaverisonaat nr. 1, mitmed koori- ning instrumentaalteosed.

Oma Esimese sümfooniani, mis eesti muusika ajaloos oli neljas, jõudis Tubin 1934. aastal. Eesti perioodi tippteoseks on Teine sümfoonia „Legendaarne”, mis käsitleb kangelaslegende ning eestlaste muistset vabadusvõitlust. Sõjaaega jäävad Kolmas ning Neljas sümfoonia, samuti Eesti esimene ballett „Kratt”, mis põhineb rahvaluulel. Eesti perioodi lõpuks oli Tubinast kujunenud üks tuntumaid ning hinnatumaid Eesti heliloojaid.


Rootsi periood (1945–1982)

Peale lahkumist Rootsi valmis Tubinal 1946. aastal Viies sümfoonia, mida saatis suur rahvusvaheline edu. Järgnesid Teine viiulikontsert, Kontrabassikontsert, „Virmaliste sonaat” „Balalaikakontsert”, uued sümfooniad jne. Mitmeid Tubina teoseid kandsid ette eestlastest muusikud – Olav Roots, Käbi Laretei, Zelia Aumere.

Seoses „Krati” lavastamisega Vanemuise teatris, külastas Tubin 1961. aastal Eestit, taasloodud suhted siinsete muusikainimestega viisid Tubina kahe ooperi – „Barbara von Tiesenhusen” ning „Reigi õpetaja” – valmimiseni. Ametivõimude vastuseisust hoolimata leiti Eesti kontserdisaalides võimalus ka Tubina muusika esitamiseks. 1979. aastal sai Tubin valmis oma vokaalsümfoonilise teose „Reekviem langenud sõduritele“, kuid selle esiettekandeni Eestis jäi 10 aastat…

Looming

• 18 orkestriteost, sealhulgas 10 sümfooniat
• 5 instrumentaalkontserti, sealhulgas 2 viiulikontserti, Kontsertiino klaverile ja orkestrile, Kontrabassi- ning Balalaikakontsert
• 2 vokaalsümfoonilist teost – „Õnnistamise kantaat”, „Reekviem langenud sõduritele”
• 31 teost klaverile, sealhulgas 2 sonaati, sonatiin ja 14 prelüüdi
• 13 teost viiulile (soolo, klaveri ja orkestriga)
• 7 teost erinevatele instrumentidele ja kammeransamblitele
• 22 soololaulu klaveri ja orkestriga
• 24 koorilaulu