Lossi näitused

Alatskivi loss jutustab Sulle õige mitut lugu. Alates mõisatest Tartumaal ja lõpetades meiekandi mehe Eduard Tubinaga. Ühe lossikülastusega saad ülevaate neist kõigist.


Alatskivi loss kui parunipere kodu

Alatskivi lossi lasi ehitada parun Arved von Nolcken. Siin ta oma perega elas - ikka nii, et esimesel, põhikorrusel, parunipere ja teistel korrustel mõisateenijad või külalised. Oleme lossi restaureerinud viisil, mis laseb Sul külalisena viibida paruniproua magamistoas või kujutada ette härrasrahva pidustusi peasaalis. Pea kõik parunipere toad on lossikülastajatele avatud ja siinsed lood elustuvad läbi lossipreilide pajatuste.


Eduard Tubina muuseum

Lossi teise korruse külalistetubades on end külalisena sisse seadnud Eduard Tubin. Siitkandist pärit kuulus helilooja, kelle elutöö ja loominguga saab tutvuda rikkaliku näituse kaudu. 


Mõisateenijate ekspositsioon

Kui enamasti vaevlesid teenijad mõisates kehvades elutingimustes, siis Alatskivi lossi ümmardajad elasid suisa või sees - kivikattega põrandad, ahjud tubades ning päike paitas aknast nende tubasid. Lossi keldrikorrusel tutvustame Sulle meie mõisateenijaid, kes elustuvad siin vahakujude näol - virtin, toateenija, aednik, kokk, kubjas ja teised on sõbralikult end keldri suurimasse kambrisse sisse sättinud ning taustaks tiksub neile Juhan Liivi "Aeg". Mõisateenijate ja mõisahärraste lugu jätkub ka keldri kostüümilaos, kus on võimalik endale laenutada kahekümnenda sajandi alguse rõivastus ja sellega mööda lossi patseerides tunda end kas tõelise mõisavalitseja või hoopis toatüdrukuna.


Tartumaa mõisate lugu

Tartumaal on olnud mitmesuguseid mõisaid: rüütlimõisaid, karjamõisaid, riigimõisaid, kõrvalmõisaid, linnamõisaid. Oleme kogunud ülevaate jaoks kokku väga mitmete Tartumaa mõisate lood, mida näitlikustavad fotod teemal "enne ja nüüd". 


Alatskivi lossi taastamise lugu

Kümmekond aastat tagasi oli Alatskivi loss väga kurvas seisus - imeline mõisa peahoone vajas tuhkatriinuna uuesti sündmiseks pea kümmet aastat, tugevat eestvedamist ning usku. Ja muidugi raha. Nüüd on mõisa ja mõisapargi korda tegemise lugu piltides ja jutus teie eest galeriisaalis. Loodame, et mõne aasta pärast saame teha sarnase näituse mõisa kõrvalhoonete taastamisest.